Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metodický den (chytání pádů) 2014

3. 8. 2014

p5170183.jpg

 

Tak trochu v tichosti proběhl letošní Metodický den aneb chytání pádů. V tichosti proto, že tato akce se pro nás stala automatickým vykročením do nové lezecké sezony a všichni, kdo aktivně lezou a mají čas, tak na chytání pádů samozřejmě vyrazí.p5170179.jpg

Letos nám výrazně nepřálo počasí, kvůli jehož nepřízni jsme museli zrušit tradiční páteční posezení na Zrcadlové koze. Pršet přestalo prakticky hodinu před naším srazem v Betlémkách, ale i tak dorazilo 13 lezkyň a lezců.p5170182.jpg

 

V průběhu dne stačili ještě dorazit někteří další, třeba Pavel Nechanický. S ohledem na nejisté počasí jsme některá cvičení odložili na pozdější termíny. Zejména vyproštění po pádu do hloubky (např. ledovcové trhliny), které si připravil Renda Mašín, jsme se rozhodli nejprve řešit obrazovou prezentací na některé naší schůzi a teprve později v praxi.p5170185.jpg

Naopak hodně prostoru jsme věnovali pískovcovým "vklíněncům," jejichž používání se stalo hitem nejen v široké lezecké komunitě, ale především u nás v Jiskře. Tyto jistící prostředky prokazatelně nadchly i ty lezce, kteří se k jejich využití v praxi ještě nedostali.p5170193.jpg

 

 

Průběh letošního cvičení se nesl tradičně ve vynikajícím duchu, což je zřejmé i ze signalizace sl. Káti Huškové. Její gesto jsem si samozřejmě nedovolil vysvětlovat nějak osobně

 

Obrovská důležitost nácviku chytání pádů se letos projevila v plné šíři. Mohli jsme totiž pozorovat nesmírně nebezpečný nešvar, získaný lezci především na umělých stěnách. Zmíněný nebezpečný postup jištění spočívá v jištění spolulezce přes oko sedáku bez ohledu na obrovskou rázovou hmotnost, kterou spolulezec docílí v případě pádu. Dynamiku pádu nese často subtilní "chytač" naprosto zbytečně, protože jeho možnosti jsou v porovnání s fixním bodem naprosto nedostatečné. Stejně tak nemá šanci dlouho udržet v případě pádu druholezce, který má často hmotnost vysoko překračující hmotnost jističe.p5170200.jpg

Přeloženo do češtiny: Nejste-li na zemi, ale u postupového jištění (kruhu), nepoužívejte své padesátikilové tělo k suplování jistících bodů, jejichž normová pevnost začíná na 1,5 tuny. Osmu, kyblík či jiný fundament cvakněte do kruhu a v případě pádu prvolezce stoprocentně nezažijete nedůstojný a nebezpečný náraz do skály jako náš nejmenovaný kolega!! Spadne-li vám druholezec, tak vám jistě zbude jedna volná ruka na vytvoření nějakého záchranného postupu. Dobírání druholezce pouze do oka sedáku je nepřiměřený hazard se životem celé lezecké dvojice!!!!!!!

S ohledem na blížící se dešťovou reprízu stihl ještě Renda s několika kolegy procvičit netradiční a dnes téměř nepoužívané způsoby slaňování (Dülfer, Ženeva) a pak jsme již rychle balili. Déšť nás dostihl až u parkoviště, ale tu už nám bylo jedno. Naším cílem totiž byla Zrcadlová koza, kde jsme poobědvali a ti šťastnější si dali i nějaké ty správné osvěžující nápoje. Takže mám-li mluvit za sebe, letošní Metodický den byl opět vydařený. Lepší než jsme čekali.