Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka do Rumunska (článek Michala Treglera z r. 2011)

10. 7. 2012

 

   Prázdniny roku 2012 jsou těsně za svým začátkem a mnozí z vás možná ještě nejsou rozhodnuti, kam letos vyrazit do zahraničních skal. Jako tip vám třeba poslouží článek Michala Treglera o zájezdu do Rumunska v loňském roce 2011:

Pět  více či méně  zkušených lezců se týden před začátkem druhého prázdninového měsíce rozhodlo vyzkoušet na 18 dnů pohostinnost Rumunska. 0.jpgNikdo z nás, dosud Rumunsko nenavštívil.  Sedli jsme tedy do auta a zhruba po 18 hodinách stáli před prvními skálami. Osud nás zavedl celkem do čtyř lezeckých oblastí (Cheile Tureni, Chelie Turzii, Rimetea a Vadu Crisului). K výběru nám posloužil průvodce objednaný z Anglie a zlatá ruka náhody. Všechny tyto oblasti se nacházejí cca 200km východně od hranic, poblíž většího města Cluj. 16.jpgPočasí bylo horké, a proto se lézt dalo vždy 8-12 a následně 16-20hod. Nicméně najdou se cesty i ve stínu. 13.jpgNacházejí se zde krásně odjištěné sportovní (1l) cesty, ale i nebezpečně vyhlížející až (20l), u kterých už musí být člověk připraven na všechno (tvrdí místní borci).  S naší kamarádkou se hned při první cestě utrhnul pěkný kus skály, což nás přesvědčilo, že zdejší vápno je místy pěkně zvětralé. Naštěstí to odnesl ‘’jen‘‘  kotník. U většiny oblastí je v blízkosti kemp s pitnou vodou a hajzlíky, nebo alespoň relativně čistá řeka.:-) Pěkné lezení, počasí, ceny nízké a málo lidí. Co víc si přát?   

Michal

 

Více fotek je na úložišti (Rajče) naší ZO - viz Odkazy