Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zimní Weberovka - článek Adama Zemana

31. 5. 2018

O víkendu 24. -25. března jsme se vzhledem k luxusnímu počasí a podmínce rozhodli podniknout s Tomášem výpad do Tater. Časové možnosti byly trochu omezené a tak jsme si museli vystačit s klasickým víkendem, tj. 2 lezecké dny. Výběr padnul na Weberovku (VI), kterou jsme se hodlali dostat na Německý žebřík a dále pokračovat Szczepanského cestou na vrchol Malého Kežmarského štítu.

Naštěstí jsme stihli zarezervovat poslední lehátka ve vlaku, takže po noční jízdě jsme relativně odpočinutí a kolem desáté nastupujeme do cesty. Takhle pozdě nastupujeme dost neradi, ale vzhledem k cestě to prostě dříve možné nebylo a tak věříme v přízeň počasí dle předpovědi.

Samotná Weberovka nám dala lezecky dost zabrat. Pár míst je těžších a silovějších, ale hlavní obtíž spočívá asi v  délce cesty ve spojení s konstantní obtížností, vysloveně odpočinková délka nám nepřišla žádná. I únava z cesty se dostavila a tak náš postup nebyl nejrychlejší, ale nakonec se dostáváme za posledního světla na Německý žebřík, kde nacházíme místo na bivak. Je to police cca 2x2m s jedním nýtem a přijatelným sklonem pro spaní, ale i tak máme celou noc napnutou odsedku. Nakonec jsme s sebou vzali spacáky a bivačáky, takže bivak v -17 stupních byl v rámci možností docela komfortní.

Ráno nastupujeme do Szczepanského cesty, která už má být papírově lehčí, ale vrchní část byla v aktuálních podmínkách docela nepříjemná a cca 150m lezeme souběžně s minimem jištění v nepříjemném (cca M3) terénu, protože nelze vytvořit rozumný štand. O to víc si užíváme vrchol, kde navíc potkáváme naše kamarády z Jablonce a díky luxusním sněhovým a lavinovým podmínkám trvá sestup na Brnčálu pouze zhruba 1,5h. Zde se nad pivem kocháme pohledem na celou severku a plánujeme další výstupy.

Cesta je moc hezká a přijatelně zajistitelná. Pouze pozor na informace o vrtaných štandech. Ty tam sice jsou, ale mohou být pod sněhem / ledem a nám se povedlo najít pouze dva z nich a to ještě na místech, kde se dalo v pohodě zaštandovat i bez nich.

Odkaz na pár fotek je zde:

https://drive.google.com/open?id=10etq-6BCsfEdCGbjtPgVnXdDfs-Y6mj0