Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý cepín byl báječný i bez lyží

4. 2. 2014

   V sobotu 1.2.2014 se uskutečnil jubilejní 60. ročník Zlatého cepínu, tradiční soutěže horolezců ve štafetovém běhu na lyžích. Tento závod, jehož absolvování je prakticky věcí cti každého horolezce z našeho regionu, se běhá na Bedřichově na pětikilometrové trati, kterou každý borec běží dvakrát. Jenomže letos běžecká trať kvůli nedostatku sněhu spíše vybízela k vyjížďce na kole. A tak na stole ležela otázka: "Co s tím budeme dělat?" Jasná otázka přináší jasnou odpověď: "Poběžíme nasucho." Toto rozhodnutí přijal pořadatelský sbor naprosto jednomyslně. Tři lidi se většinou dohodnou a tak tomu bylo i v tomto případě.

   Přes veškerou bídu k nám nakonec byla příroda milosrdná. V týdnu se trochu ochladilo, a proto provozovatelé z Jizerské o.p.s. dosněžili stadion, kde se mohly na lyžích konat závody dětí a veteránů. Ty také proběhly celkem v pohodě, i když kvůli krátkému okruhu nebylo snadné nastavit distance pro jednotlivé kategorie.

   Hlavní závod "nasucho" se běžel tak, že po startu ze stadionu běžci vyběhli na silnici a po ní okolo Lesní chaty až na Novou louku, kde byla otočka u turistické tabule asi 100 m před Zámečkem. Každý závodník běžel tento úsek pouze jednou, takže závod byl vlastně vypsán na 3x5 km. Na start nastoupilo 16 štafet a všichni závodníci se s novými podmínkami porvali opravdu se ctí. K vidění byly nádherné souboje, všichni poctivě makali a dosažené časy opravdu vyrážely dech. Měl jsem možnost vše sledovat v roli pořadatele a musím přiznat, že jsem si atmosféru závodu báječně užíval se všemi diváky a závodníky, kteří zrovna nebyli na trati. Jubilejní ročník byl svým průběhem opravdu výjimečný a nádherný. Horolezci s naprostou lehkostí všem ukázali, že tradiční závod se dá v pohodě uspořádat netradičně. Mimochodem náš Zlatý cepín byl první závod, který se letos na Bedřichově uskutečnil...

   Borci Jiskry se v závodě opět předvedli v plné síle. Kvůli dovolené a nemoci nemohla nastoupit naše jedna kompletní štafeta Tomáš Krutský, Adam Zeman a Lukáš Müller, a tak jsme letos nominovali pouze jednu štafetu. Ta byla na rozdíl od předchozích ročníků smíšená a přesto sakramentsky rychlá. Rozbíhal Michal Tregler, druhý úsek běžela čerstvá jubilantka Lucka Nováková a finišmanem byl Renda Mašín. Zvlášť Renda výrazně zaskočil vyhlášené běžce. Nejenže odrazil útok ďábelsky rychlého borce za sebou, ale ještě doběhl dva další před sebou a těm dokonale utekl. Když jsme ho viděli dobíhat, tak nám naskakovala husí kůže. Takové nasazení je opravdovým zážitkem. Navíc tou dobou již bylo po vyhlášení výsledků veteránů, kde opět zvonily medaile pro Jiskru. Ve druhé veteránské kategorii si pro stříbro dojel Jarda Hons. Původně přišel jako divák...

   Přiznám se, že mi zase na bedřichovském stadionu bylo hezky. Sám jsem tam poprvé stál na startu v roce asi 1971. Ani nevím, zda na Padesátce či na Cepínu anebo na Textilanském šátku. Od té doby uběhlo opravdu hodně vody, ale kamarády tam potkám vždycky. Vrstevníků spíše méně, ale přicházejí noví a stejně báječní borci. Všichni ten den bojují za svůj oddíl a všichni hned po odevzdání startovního čísla zapomínají na rivalitu a zařazují se do davu svých kamarádů, kteří jim pomáhají prožívat krásné chvíle na horách. A to je fakt paráda.

Fotky sem dám, až mi je dodají dodavatelé Výsledky jsou na webu Lokomotivy

Libor

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář